Užitočné informácie
Každé vozidlo, ktoré jazdí po cestách musí mať platné povinné zmluvné poistenie. To je skrátka povinnosť, ktorej sa žiadny vodič nevyhne. Vždy si však môžete vybrať, v akej poisťovni si PZP uzatvoríte. Keď si však váš výber rozmyslíte, môžete sa poistiť u iného poisťovateľa, len treba myslieť na to, že zmena poisťovne má svoje pravidlá. V tomto článku vám poradíme ako na to.
Zákonné poistenie sa spravidla uzatvára na dobu neurčitú, pričom poistná doba je určená na jeden rok. To znamená, že každý rok vám príde výpočet novej výšky poistného. Keď uhradíte poistné, platnosť poistenia sa vám automaticky predĺži. Takto to vyzerá v prípade, keď ste s vašim poistením spokojný a počas poistnej doby nenastala žiadna zmena. Ak však s novou výškou poistného spokojný nebudete, môžete vaše zákonné poistenie zrušiť. Výpoveď PZP musíte podať najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia.
Od 1.1. 2019 platí ustanovenie Občianskeho zákonníka, podľa ktorého je poisťovateľ klientovi povinný oznámiť novú cenu poistenia najneskôr 10 týždňom pred koncom poistného obdobia v prípade, že prišlo k zmene výšky poistného. Ak poisťovňa klientovi nedoručí oznámenie a zmenenej cene poistenia v stanovenej lehote, poistník nie je povinný dodržať šesťtýždňovú lehotu, ale výpoveď poistenia môže podať kedykoľvek až do uplynutia poistnej doby. Toto ustanovenie bolo zavedené z dôvodu, aby sa predišlo prípadom, keď poistník s novou výškou poistného nesúhlasil, ale oznámenie neprišlo v dostatočnom predstihu.
Vaše povinné zmluvné poistenie nemôžete zrušiť len tak, kedykoľvek sa vám zachce. Ako sme spomenuli vyššie, výpoveď PZP môžete podať vo vopred stanovenej lehote k výročiu poistnej zmluvy. Predčasné zrušenie PZP môžete uskutočniť v týchto prípadoch:
Aj v týchto prípadoch platí, že výpoveď musí byť v písomnej podobe doručená do poisťovne. Zároveň je potrebné doložiť doklad dokazujúci skutočnosť predčasného ukončenia poistnej zmluvy, napr. protokol o nahlásení krádeže vozidla, kúpno-predajnú zmluvu a pod.
Občiansky zákonník určuje ešte dva spôsoby o ukončenia PZP:
Výpoveď povinného zmluvného poistenia je úradný list, na ktorom musia byť uvedené tieto údaje:
Výpoveď zákonného poistenia musí byť vždy v písomnej podobe doručená do poisťovne prostredníctvom doporučenej zásielky. V prípade, že pri zrušení zákonného poistenia musíte dodržať stanovený termín, je dôležité, aby v tomto termíne už výpoveď bola do poisťovne doručená. Neplatí teda, že zásielku stačí odoslať v posledný deň stanovenej lehoty.
V súčasnosti niektoré poisťovne už svojim klientom ponúkajú aj možnosť podať výpoveď zákonného poistenia elektronicky, a to buď prostredníctvom elektronickej pošty, alebo cez špeciálny elektronický formulár. Vo väčšine prípadov však budete povinný doložiť aj tlačivo v písomnej podobe, napr. scan.
Keď poisťovňa výpoveď zaeviduje, zašle vám oznámenie o tom, že ju eviduje a akceptuje. Keď vaše poistenie auta riadne zanikne, poisťovňa vám zašle potvrdenie o zrušení PZP spolu s potvrdením o bezškodovom priebehu.
Tip 1: Riešte najprv staré, potom nové PZP
Máte záujem o nové výhodnejšie zákonné poistenie? Nezabúdajte však, že predchádzajúce poistenie musíte pred uzatvorením nového vypovedať.
Prečítajte si viac o tipoch pri uzatváraní PZP.
Máte uzatvorené PZP a došlo k nehode, ktorej škodu vám poisťovňa odmietla uhradiť? Máte pocit, že vám bolo ukrivdené? Prečítajte si pozorne výluky v zmluve k Vášmu PZP. V nej určite nájdete odôvodnenie konania vášho poisťovateľa. Jedným praktickým príkladom je aj jazda pod vplyvom alkoholu, môže sa stať, že pri takýchto situáciách nemusí poisťovňa vyplatiť poistené plnenie – ide o výluku z poistenia na škody spôsobené pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok. Akým spôsobom poisťovňa v takýchto prípadoch postupuje je individuálne a záleží to od vzniknutej situácie.
Zistite, aké sú najčastejšie výluky z PZP.
Povinné zmluvné poistenie je komplexný produkt. Síce nie je ťažké nájsť výhodnú ponuku, veľa vodičov robí pri PZP stále tie isté chyby. Uzatvorenie zákonnej poistky, ktorá vám je šitá na mieru pritom nie je nič zložité. Prečítajte si, čo by ste pri tomto type poistenia určite nemali robiť.
Týmto veľmi častým omylom pri zákonnej poistke sa môžete ľahko vyhnúť. Viac sa dočítate na tejto stránke.