Užitočné informácie
15.10.2021
Auto nie je niečo, čo si kupujete každý deň. Preto k výberu a kúpe automobilu treba pristupovať zodpovedne a náležite sa pripraviť. To platí dvojnásobne ak si chce zadovážiť jazdenku. Máme pre vás 10 zásad pri výbere jazdeného auta, ktoré vám pomôžu vybrať to správne vozidlo.
Je lepšie kúpiť auto v autobazári, od súkromníka alebo cez internetový inzertný portál? Snažte sa zistiť, aké možnosti sa nachádzajú vo vašom blízkom okolí a opýtajte sa aj vašich známych na ich predchádzajúce skúsenosti. Pátrajte aj na internete po recenziách a skúsenostiach ostatných ľudí s konkrétnymi autobazármi a inzertnými portálmi.
Pri výbere jazdeného auta je dôležité nebáť sa opýtať na čokoľvek, čo vás zaujíma. Nebojte sa dotázať aj na úplne triviálne alebo príliš špecifické otázky. Práve tak môžete veľmi rýchlo a spoľahlivo preveriť lojalitu a solídnosť predajcu. Najlepšie je, ak si doma ešte pred obhliadkou vozidla spíšete všetko, na čo sa chcete opýtať. Poctivou prípravou predajcovi ukážete, že máte seriózny záujem a záleží vám na tom, čo kupujete.
Okrem toho, že by ste sa nemali báť pýtať, by ste sa nemali báť ani zašpiniť. Pri obhliadke skontrolujte všetky časti vozidla. Môže sa stať, že natrafíte na havarované vozidlo, ktoré je predávané ako nepoškodené. Predajca sa v takom prípade bude snažiť zahladiť všetky známky predchádzajúcich poškodení. Niektoré z nich je však ľahké rozoznať aj pre laikov. Napríklad o tom, ako rozoznať zatopené auto sme písali v tomto článku.
Ak máte v blízkosti autoservis, dohodnite sa predávajúcim, že obhliadku vám vykonajú odborníci.
Pri posudzovaní vozidla sú dôležité čísla, ako napríklad počet najazdených kilometrov, rok výroby a ostatné. Pravda je však taká, že kilometre môžu byť stočené a niekedy aj mladšie autá sú opotrebované viac, než tie staršie. Preto posudzujte hlavne celkový stav vozidla a nekupujte novšie auto na ktorom vám niečo nevyhovuje len preto, lebo má neskorší rok výroby.
Pri prvotnej obhliadke auto naštartujte a všímajte si, ako rýchlo auto zareaguje a či sa rozsvietia všetky kontrolky. Ak sa niektorá nerozsvieti, môže to znamenať, že ju niekto manuálne vypol, pravdepodobne za účelom zakrytia nejakej vady. Môže sa stať, že nejaká kontrolka ostane svietiť aj po naštartovaní a to tiež nie je dobré znamenie. Ak svieti kontrolka diagnostiky motora, môže signalizovať poruchu filtra pevných častíc. Oprava tohto filtra by vás vyšla veľmi draho.
Všímajte si aj zvuk motora. Ak pri štartovaní počujete zvláštne alebo ojedinelé zvuky, je to jasný signál, že nie je v poriadku. Na záver skontrolujte výfuk. Výrazné dymenie z výfuku môže tiež signalizovať poruchu motoru.
Za žiadnych okolností auto nekupujete bez toho, aby ste si ho mohli nielen dôkladne skontrolovať, ale aj vyskúšať. Počas skúšobnej jazdy zistíte nielen to, či vám auto vyhovuje, ale môžete si všimnúť veľa vecí z hľadiska funkčnosti. Dbajte na to, aby jazda nebola príliš krátka, ale ani príliš dlhá.
Snažte sa neminúť všetky peniaze, ktoré ste si na kúpu auta vyčlenili. Ľudia si často stanovia cenový strop, ktorý potom následne posúvajú podľa toho, aké možnosti na kúpu sa im ponúkajú. Myslite však na to, že vás po nákupe môže prekvapiť nutnosť rôznych ďalších investícií do auta, ako napríklad na údržbu či opravu. Preto je lepšie mať nejaké peniaze odložené a neostať úplne „na suchu“.
Kúpnu zmluvu si pred podpisom dôsledne prečítajte. Ak niečomu nerozumiete, pýtajte si vysvetlenie alebo navrhnite úpravu. Chybu neurobíte ani vtedy, keď si zmluvu necháte skontrolovať právnikom. Platí zásada, že nikdy nepodpisujte akýkoľvek dokument, ktorému nerozumiete. So serióznym predajcom sa vždy dá dohodnúť na kompromise, ktorý vyhovuje obom stranám.
Povinné zmluvné poistenie musíte mať uzatvorené pri prepise vozidla na dopravnom inšpektoráte, teda až po podpise kúpnej zmluvy. Verte či nie, zákon schválnosti však funguje neustále a jazda od predávajúceho k vám domov je vždy tá najnebezpečnejšia. Zvlášť vtedy, ak auto kupujete stovky kilometrov od vášho bydliska. Preto si PZP uzatvorte tesne predtým, ako si auto doveziete domov.
TIP: Nové povinné zmluvné poistenie si ľahko vybavíte aj cez internet za pár minút. Využite naše porovnanie cien PZP a nové poistenie auta si nájdete a uzatvoríte za pár minút kompletne online.
Niekedy sa stáva, že aj napriek veľmi dôkladnej pozornej kontrole si nejaké vady nevšimnete. Keď si auto dovediete domov a začnete ho používať, zistíte, že má poškodenia, ktoré sa rozhodne nedajú označiť za bežné opotrebenie. Čo robiť v takom prípade? Najlepšie je do kúpnej zmluvy zakomponovať klauzulu, v ktorej predávajúci jasne prehlási, že auto nebolo zatopené a nemá žiadne skryté známky poškodenia, ktoré vám zamlčal. Takéto prehlásenie vám neskôr môže pomôcť na súde alebo pri reklamácii.