Užitočné informácie
25.1.2022
K zimnému obdobiu neodmysliteľne patrí ľad a sneh, ktorý nemá rád asi žiadny vodič. Zľadovatená a šmykľavá vozovka je výzvou aj pre ostrieľaných šoférov. Nielen, že je počas zimy vyššie nebezpečenstvo šmyku, stať sa môže celý rad nepríjemných situácií. Napríklad keď ľad alebo sneh poškodí vaše auto. Môžete sa v takýchto chvíľach spoľahnúť na vaše PZP?
Kamiónom sa na cestách nevyhneme. V zime môžu byť oveľa nebezpečnejšie, pretože na vrchu ich prívesov sa často vytvárajú veľké kusy ľadu, ktoré sa počas jazdy dokážu zošmyknúť priamo na vaše auto. Môžu vážiť aj niekoľko kíl a rozbiť vaše čelné sklo, poškodiť strechu či karosériu. Príjemná situácia to určite nie je, ak však poznáte vinníka, náhrada škody vám môže byť vyplatená z jeho povinného zmluvného poistenia. Na určenie vinníka je najlepšie mať vyhotovené fotografie či video, prípadne mať k dispozícii výpovede svedkov. Iba vtedy, keď sa vám podarí určiť vinníka, budete mať nárok na odškodnenie z jeho PZP.
Ak sa vám nepodarí vypátrať vinníka, zúfať nemusíte. Ak máte uzatvorené havarijné poistenie, náhrada škody vám bude vyplatená z tejto poistky. V prípade, že sa na vašom aute rozbilo či poškodilo len čelné sklo, prípadne ostatné sklá, škodu si môžete uplatniť aj z pripoistenia čelného skla v rámci vášho zákonného poistenia.
Vaše auto môže poškodiť aj odhŕňač snehu pri pravidelnej údržbe ciest. V takomto prípade sa na vaše povinné zmluvné poistenie spoľahnúť nemôžete, lebo takto vzniknutá škoda je zadefinovaná vo výlukách. Môžete si však uplatniť nárok na náhradu škody priamo u odhŕňača snehu, ktorý by pre takéto prípady mal byť poistený. Toto poškodenie by teda malo byť hradené z jeho PZP. Vašou najväčšou istotou však v tomto prípade bude havarijné poistenie, ktoré kryje aj takéto nepríjemnosti.
Veľké problémy môžu nastať aj vtedy, keď máte auto odparkované pri nejakej budove alebo dome a spadne na neho halda snehu. Vtedy by ste sa mali obrátiť na vlastníka domu, prípadne správcu budovy, ktorý by pre takéto prípady mal mať poistenie. Reč je poistení nehnuteľnosti, v rámci ktorého si možno uzatvoriť aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktorá vznikla v súvislosti s vlastníctvom budovy.
Zima je náročné obdobie ako pre ľudí, tak aj pre autá. Našťastie však trvá len niekoľko mesiacov a mnohým škodám sa môžete vyhnúť tak, že budete veľmi opatrný a obozretný. Ak sa predsa len stane nešťastná náhoda, viete, že vás chráni vaše PZP, prípadne iné poistenie.
Prečítajte si aj naše ďalšie články, kde vám poradíme, ako bezpečne jazdiť v zime, alebo sa dozviete ako správne pripraviť váš automobil do zimného počasia.
Nezabudnite na to, že každý vodič je povinný pred jazdou zo svojho auta odhrabať sneh alebo odstrániť kusy ľadu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť a spadnúť na cestu či na ďalšie vozidlo. Túto povinnosť vodičom ukladá zákon o cestnej premávke a za jej nedodržanie môžete dostať v blokovom konaní pokutu od 30 do 50 €. Sneh a ľad by sa na aute, na ktorom chcete jazdiť nemal nachádzať nielen na streche, ale taktiež ho musíte odstrániť z kapoty, veku na batožinový priestor a všetkých ostatných častí auta vrátanie okien a dverí.
Povinnosť odstraňovať ľad a sneh z áut nie je vodičom udelená len tak. Jazdenie na zasneženom aute je nebezpečné, pretože napríklad pri prudkom zabrzdení sa sneh zo strechy môže zosunúť na čelné sklo. Prekvapený vodič môže v vzápätí spôsobiť dopravnú nehodu.
Ako sme spomínali vyššie, zošmyknuté veľké kusy ľadu z vášho auta predstavujú nebezpečenstvo pre ostatných šoférov. Vzniknutá škoda by bola síce hradená z vášho PZP, vždy je však lepšie takýmto škodám predchádzať. Preto nezabudnite z vášho auta odhrabať sneh a ľad vždy, keď sa budete chystať vyraziť na cestu.