Užitočné informácie
3.12.2020
Chladné mesiace predstavujú náročné obdobie aj pre naše autá. Poctivý šofér by preto svoje vozidlo mal na zimu náležite pripraviť. Neviete, ako na to? Náš zoznam 10 vecí, ktoré by ste pre svoje auto mali zabezpečiť v rámci zimnej prípravy vám určite pomôže.
Základom správnej údržby automobilu je prezúvanie pneumatík. Na Slovensku sú vodiči povinní mať zimné plášte v období od 15. novembra do 31. marca v prípade, že vozovka je pokrytá ľadom, námrazou alebo vrstvou snehu. Nezabudnite preto svoje pneumatiky prezuť, pretože jazdou na letných pneumatikách sa vystavujete nebezpečenstvu. Ak využívate celoročné pneumatiky, skontrolujte ich stav a opotrebenie.
Studený štart autobatérie v nízkych teplotách je pre auto veľmi náročný. Preto by ste akumulátor mali dobiť a v prípade, že je už opotrebovaný, vymeniť. Batéria tak bude mať dostatok šťavy a znížite tak riziko, sa že sa vybije.
Tip: Ak sa vám vybila batéria a nemáte pri sebe štartovacie káble, kontaktujte asistenčnú službu poisťovne, kde máte uzatvorené zákonné poistenie. Pomôže vám s nabitím batérie, prípadne zabezpečí odťahovú službu.
Keď sa v zime kamkoľvek vyberiete s vašim autom, v kufri by vám rozhodne nemala chýbať škrabka na okná, štartovacie káble a lopatka. Ak bývate na tom území Slovenska, kde v zime výdatne sneží, pribaľte si aj snehové reťaze. V prípade, že plánujete absolvovať dlhšiu cestu, hodiť by sa vám mohla aj deka a náhradné teplé oblečenie.
Počas zimy sa viac natrápia aj stierače. Preto je dôležité doliať do nich modrú nemrznúcu zmes určenú na zimu. Ak máte v nádobke ešte dosť žltej alebo ružovej nemrznúcej zmesi, časť odstriekajte a dolejte zimnú. Tiež nezabudnite vymeniť gumičky stieračov.
Gumové tesnenia okien a dverí tiež nemajú chladné počasie veľmi v láske. Môžu primrznúť a to môže viesť k ťažšej manipulácii, prípadne aj k poškodeniu. Vyhnete sa tomu tak, že na ne nanesiete prípravok proti primŕzaniu.
Vaše povinné zmluvné poistenie nemusí kryť iba vašu zodpovednosť v prípade, že spôsobíte škodu inému vodičovi. Môže vám pomôcť pri mnohých komplikáciách a problémoch s vašim autom. Dostali ste defekt a potrebujete odťahovku, alebo ste omylom natankovali nesprávny druh benzínu? Pomôže vám asistenčná služba v rámci vášho poistenia auta. Preto sa oplatí myslieť na to, že najlepšie PZP je také, ktoré pomôže aj vám.
Lak nemá len estetickú funkciu, ale v prvom rade chráni karosériou pred hrdzavením. Vplyvom chladného počasia, alebo posypovej soli sa môže poškodiť. Preto myslite aj na správne ošetrenie laku a investujte do kvalitnej autokozmetiky.
Počuli ste už o tekutých stieračoch? Ide o špeciálne prípravky, ktoré na čelnom skle vytvoria jemný povlak, ktorý odpudzuje vodu. To zabraňuje vzniku námrazy a tiež je to veľmi praktické v daždi alebo počas sneženia, pretože budete mať lepší výhľad.
V zime sa vaše auto môže zašpiniť od posypovej soli, štrku, piesku a tiež snehu. Nečistoty môžu primrznúť a stvrdnúť a nezbavíte sa ich tak ľahko. Preto je najlepšie auto zbežne umyť a potom prejsť buď na manuálne umytie, alebo využite bezkontaktnú autoumyváreň. Tiež dajte pozor aj na teplotu vody, ktorá by nemala byť príliš teplá, lebo by mohla poškodiť lak. Vo všeobecnosti sa počas zimného obdobia odporúča auto častejšie umývať, pretože posypová soľ a voda z roztopeného snehu môžu urýchliť koróziu jednotlivých častí vozidla.
Primrznuté zámky nie sú v zime výnimočné. S niečím takým si hravo poradí vychytávka zvaná rozmrazovač zámkov. Stačí, keď prípravok nastriekate na zámok a necháte chvíľu pôsobiť. Ak sa nepodarí dvere otvoriť na prvý raz, vyskúšajte to znova. Dokonca pomáha aj to, keď prípravkom preventívne zámok postriekate ešte predtým, ako vonku začne mrznúť. Nezabudnite však na to, že tento prípravok by ste mali mať odložený doma a nie v aute.
Zahmlené čelné sklo je nepríjemnosť, ktorej sa môžete ľahko vyhnúť. Stačí si kúpiť špeciálny prípravok proti zahmlievaniu skiel a rozotrieť ho handričkou z mikrovlákna. Predávajú sa aj špeciálne utierky, ktoré sú touto tekutinou už napustené.