Užitočné informácie
Chcete vedieť, ako postupovať pri predaji auta? Je to proces, ktorý sa bez papierovačiek nezaobíde. Ak však budete poznať presný postup, nič náročné to pre vás nebude. Spísali sme pre vás všetko podstatné čo treba vybaviť, keď predávate svoje vozidlo. Je dôležité riadne spísať kúpno-predajnú zmluvu, odhlásiť vozidlo na dopravnom inšpektoráte a tiež aj zrušiť PZP.
Keď predávate auto postupujte nasledovne:
Základom pri predaji vozidla je vypracovanie a uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy, pretože vždy je lepšie mať k dispozícii oficiálny dokument, než sa spoliehať na ústne dohody a sľuby. Vzor tohto dokumentu nájdete bez problémov na internete a môžete ho upraviť tak, ako potrebujete. Je dôležité, aby v zmluve boli riadne identifikované zúčastnené subjekty, predajná cena a tiež tu nezabudnite uviesť aj stav vozidla a špecifikovať jeho prípadné vady a poškodenia. Rovnako tu musia byť uvedené aj aj všetky práva a povinnosti kupujúceho aj predávajúceho.
TIP: Odporúčame úradne osvedčiť podpisy oboch zúčastnených strán. Nie je to síce povinné, budete však mať lepšiu istotu.
Predávané auto musíte odovzdať s výbavou a všetkými súčasťami, teda tak, ako sú vyšpecifikované v zmluve. Nezabudnite ani na odovzdanie dokladov k vozidlu. Na presnom dátume predania dokladov sa môžu zúčastnené strany dohodnúť, pretože je potrebné vozidlo prepísať na nového majiteľa na dopravnom inšpektoráte.
Ak kúpnu cenu preberáte v hotovosti, starostlivo si prijaté peniaze prerátajte a preverte, či ste neobdržali nepravú bankovku. Je dôležité aj dodržať obmedzenia, ktoré pri platbe v hotovosti ustanovuje zákon č. 394/2012 Z.z. Pri fyzických osobách je limit stanovený vo výške 15 000 € a právnické osoby nemôžu presiahnuť limit 5 000 €.
V prípade, že vám kupujúci uhrádza kúpnu cenu prevodom na účet, sledujte dodržanie termínu, ktorý je dohodnutý v zmluve.
Zmenu majiteľa vozidla je potrebné nahlásiť aj dopravnému inšpektorátu a to tak, že vy ako pôvodný majiteľ auto odhlásite a nový majiteľ ho následne prihlási. Pôvodný vlastník musí auto odhlásiť na orgáne Policajného zboru v mieste svojho trvalého bydliska a nový majiteľ musí auto tiež prihlásiť tam, kde má trvalý pobyt. V prípade, že kupujúci aj predávajúci majú trvalý pobyt v rovnakom okrese, pôjde o prepis v rámci okresu. Ak nie, zrealizuje sa odhlásenie do iného okresu.
Je potrebné dodržať povinnosť, aby pri odhlasovaní bol prítomný pôvodný a tiež aj nový majiteľ vozidla. Ak sa jeden z nich nemôže zúčastniť, môže tomu druhému udeliť splnomocnenie.
Posledný krokom je zrušenie poistky za auto, teda podanie výpovede PZP. Tú je potrebné doručiť vašej poisťovni písomne. Vzhľadom na to, že zákonné poistenie vypovedáte predčasne a dôvodom je zmena majiteľa, je potrebné doložiť aj dokumenty, ktoré dokazujú túto skutočnosť. Môžete doložiť buď kópiu kúpno-predajnej zmluvy alebo kópiu nového technického preukazu, kde bude vyznačené, že auto má nového majiteľa. Vo výpovedi nezabudnite uviesť aj žiadosť o vrátenie nespotrebovaného poistného, ktoré vám poisťovňa, v ktorej ste mali uzatvorené PZP zašle na účet.
V prípade, že máte uzatvorené aj havarijné poistenie, je tiež potrebné ho zrušiť rovnakým spôsobom. Spíšte výpoveď, doložte potrebné doklady a doručte svojej poisťovni.
Všetky potrebné dokumenty ohľadom evidencie vozidla, aj vrátane splnomocnenia, nájdete na www.netfinancie.sk/dokumenty.