Top tipy pre motoristov v každom ročnom období
Máme pre vás zopár dobrých rád ako jazdiť v nepriaznivých podmienkach, ako je dážď, silný vietor ako jazdiť na jeseň či v zime, tak, aby ste prišli do cieľa celý a zdravý.
1. Ako jazdiť bezpečne pri veľkom daždi
Vonku husto prší, dokonca sa tvoria veľké kaluže a stále to neprestáva, no vy aj tak musíte ísť autom? Žiaden problém, poradíme ako sa pripraviť.
- Skontrolujte si pneumatiky. Pozrite sa na hĺbku dezénu a či sú dobre nahustené. Proti šmyku a akvaplaningu vám môže pomôcť aj dostatočná hĺbka dezénu.
- Ak by ste sa ocitli v šmyku, tak neskáčte na brzdu, brzdu len udržujte v stálom tlaku a vytočte riadenie v smere šmyku.
- Pred tým ako sa vydáte na cestu si nastavte kúrenie, dážď môže spôsobiť, že do niekoľkých sekúnd sa okná začnú zahmlievať.
- V situácii ako je jazda v hustom daždi je dobré sa zbytočne nezabávať a sústrediť sa na cestu, prípadne spomaliť, pretože počas dažďu je brzdná dráha aj dvojnásobná.
- Počas dažďa nepoužívajte tempomat, znižuje ostražitosť a pri aqaplaningu zapríčiní zrýchlenie
- Pred jazdou do dažďa skontrolujte či stierače stierajú, všetky svetlá svietia a vaše okná sú čisté zvonka aj zvnútra. A nezabudnite pri predchádzaní dajte stierače na maximum.
- Prechod cez veľké mláky je riziko, neviete, čo tam je, môže tam byť aj veľká diera, ak nie je iná cesta a musíte cezeň prejsť, po prechode usušte brzdy a to jemným klepnutím na brzdový pedál.
2. Ako sa správať na ceste počas silného vetra/víchrice
Vonku fúka ako blázon, vyzerá to na víchricu, no musíte ísť nevyhnutne autom? Naplánujte si cestu, vyhnite sa oblasti, kde by mohli spadnúť na auto prekážky či strom.
- Sledujte vozovku, stromy, kríky, ktoré môžu náhle spadnúť.
- Držte volant pevne oboma rukami, lebo nárazy vetra zvyčajne nie sú konštantné, silnejú na mostoch a otvorených priestranstvách.
- Pri predbiehaní vysokých vozidiel sa nezľaknite náhleho závanu vetra z boku.
- Nechajte si väčšie rozstupy od vozidiel alebo aj cyklistov.
- Jazdite pomaly a sledujte aj okolité vozidlá, nie každí zvláda jazdu silným vetrom, znížte preto rýchlosť a keď vchádzate alebo vychádzate zo zákrytu myslite na korekciu pohybu auta.
- Ak ste doma nenechávajte auto pod stromami, radšej si ho preparkujte na istejšie a bezpečnejšie miesto, kde naň nemôže nič padnúť.
3. Rady ako jazdiť v jesennom období
Ak ste náhodou zabudli, že v jeseni musíte jazdiť opatrnejšie radi vám pripomenieme, na čo si dávať pozor.
- Na cestách je veľa listov, ktoré sa vám môžu dostať do motora, poškodiť elektroinštaláciu, čo je drahé na opravu.
- Ak je popršané a na ceste sú listy hrozí tiež riziko šmyku. Vyhnite sa prudkému brzdeniu na listoch a pozor na listy samotné, môže byť pod nimi výmoľ.
- Jesenné počasie tiež môže dať zabrať autobatérii, udržujte jej hornú časť čistú a suchú, uistite sa, že svorky sú pevné a bez korózie. Staré batérie, bývajú viac zaťažené a tie, ktoré majú viac ako tri roky majú tendenciu častejšie štrajkovať, môžete mať ráno problémy so štartovaním.
- V jeseni je tiež slnko o dosť nižšie a teda hrozí oslepenie, zlepšite si videnie tak, že si nasadíte slnečné okuliare, vyčistíte čelné sklo zvnútra a zvonka.
- Pri jesennej prehliadke auta, nezabudnite ani na kontrolu nemrznúcej kvapaliny. Keď sa objavujú prvé mrazy je dôležité mať auto v poriadku, vsaďte na kvalitné zmesi, ktoré nepoškodia motor.
4. Pripravte sa na jazdu v zime
Sneh, ľad a vy na ceste do práce? Zistite si ako to zvládnuť! Ak máte na aute sneh, musíte ho ešte pred jazdou odstrániť, ak by ste tak vyrazili na cesty, pokuta za sneh na aute je okolo 60 eur. Aj ľad je problém, ak ste ho nechali na oknách, zvyšujete si spotrebu paliva, pretože viac využívate odmrazovače, vykurovacie zariadenia, odstráňte ho a tým zlepšíte odpor auta a znížite hmotnosť.
- Vyhraďte si pred odchodom aspoň 10 minút na údržbu auta.
- Využívajte elektrické systémy v aute nie dlhšie ako je potrebné, často ľudia zabúdajú vypnúť vyhrievanie zadného skla, majte to na pamäti.
- Ak auto stojí dlhšie ako by malo, autobatériu oživíte, ak ju cez noc necháte dobiť.
- Pred štartovaním nemajte zbytočne zapnuté elektrické zariadenia, svetlá, kúrenie, stierače. Rovnako aj po vypnutí motora vypnite všetky elektrické zariadenia.
- Meňte nemrznúcu zmes každé 2 roky a používajte správny typ nemrznúcej zmesi a vyhnite sa miešaniu rôznych typov.
- Udržujte si čisté svetlá a čitateľnú značku na aute.
- Pozor brzdná dráha je na snehu a ľade až 10krát dlhšia!
Zaujímať by vás mohli aj rady, čo robiť a čo nie za volantom, aby ste prišli do cieľa v poriadku.